” BOŞANMA: ERKEK HER DURUMDA NAFAKA ÖDER Mİ? ” Av. Şevval YILDIRIM Yazdı.
486 okunma

” BOŞANMA: ERKEK HER DURUMDA NAFAKA ÖDER Mİ? ” Av. Şevval YILDIRIM Yazdı.

'' BOŞANMA: ERKEK HER DURUMDA NAFAKA ÖDER Mİ? '' Av. Şevval YILDIRIM Yazdı.

ABONE OL
Nisan 30, 2022 08:19
” BOŞANMA: ERKEK HER DURUMDA NAFAKA ÖDER Mİ? ” Av. Şevval YILDIRIM Yazdı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boşanma aşamasında olan çiftlerin merak ettiği konulardan birisi de, “erkek hangi hallerde nafaka ödemez” sorusunun cevabıdır. Ataerkil bir toplum yapısı göz önünde bulundurulursa, kadının maddi olarak erkeklerden daha güçsüz olduğu algısı Türk toplumunda yer edinmiştir. Bu sebepten dolayı boşanma aşamasında çoğunlukla erkeğin nafaka ödemesi mahkeme tarafından talep edilir. Bu durumun ne kadar doğru olduğu son zamanlarda büyük bir tartışma konusu haline gelmiştir. Aslında ana konu “nafakanın niçin ödendiği” kavramıdır.

Kadınların çalışma hayatından daha uzak olduğu algısı veya evlendikten sonra evin, çocuğun vb. konuları üstlenmesi sebebi ile kadınlar lehine nafakaya hükmedildiği görülmektedir. 2020 verilerine göre, işgücüne katılım oranı kadınlar arasında yaklaşık %32 iken erkeklerde bu oran %68 civarındadır. Ancak son yıllarda, kadınların çalışma hayatına dahil olmaları ve erkeklerinde ev içi sorumluluğu üstlenmeleri nedeniyle “Erkekler hangi durumda nafaka ödemez?” sorusunun cevabı gündeme gelmiştir. Bazı şartlarda erkeklerin nafaka ödemesi söz konusu olmayacaktır. Bunlar;

-Boşanma sonucu kadının maddi yoksunluğa düşmemesi,

-Evlilik birliğinde kadının zinasının erkek tarafından ispatlanması,

-Boşanma esnasında kusurlu olan kadının ve evlilik birliğinin sona ermesine neden olması,

-Kadın başka birisi ile evlenmiş ya da beraberlik yaşaması,

-Kira geliri ya da emekli maaşı gibi ekstra gelir sahibi olması,

-Taraflardan herhangi birinin vefatı,

-Kadının evlilik birliği içerisinde haysiyetsiz yaşam sürmesi,

-Nafaka talep eden kadının erkeğe göre gelir ve malvarlığının daha fazla olması,

-Erkeğin işini kaybetmesi ve gelirinin, geçim sağlayamayacak düzeyde düşmesi şeklinde sıralanabilir. Ayrıca mahkeme tarafından kadına hükmedilen nafakanın, ilerleyen süreçlerde kadının maddi yoksunluğunun sona ermesi, taraflardan birinin vefatı, nafaka alan kadının evlilik dışı beraberlik yaşaması ve haysiyetsiz bir yaşantı sürmesi durumlarında verilmekte olan nafaka kesilecektir.

Av. Şevval YILDIRIM

 Web: www.sevvalyildirim.com.tr

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.