”Hırsızın hiç mi suçu yok!” Sosyolog Yudum Özmen Acar Yazdı.
122 okunma

”Hırsızın hiç mi suçu yok!” Sosyolog Yudum Özmen Acar Yazdı.

''Hırsızın hiç mi suçu yok!'' Sosyolog Yudum Özmen Yazdı.

ABONE OL
Ekim 24, 2022 08:11
”Hırsızın hiç mi suçu yok!” Sosyolog Yudum Özmen Acar Yazdı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçinde olduğumuz son bir senede asayiş olaylarından olan hırsızlık yine içinde bulunduğumuz kent olan Konyada 270 kat artmış. Elbette önceden de hırsızlık olayları olurdu lakin bu kadar çok değil. Hırsızlığı meslek haline getirmiş bir kaç kişiden fazlası olmadığı için hırsızlık vakası olduğunda hemen bilinir, alınır, sorgulanır ve gereken yapılırdı. Şimdi vatandaş arkasını dönse bisikleti, bebek arabası, aracının içinde değerli ne varsa, ev içinde ki bakır kablolara kadar çalınıyor…

İşin can alıcı noktası ise şu, yakalanan zanlıların bir çoğunun ilk veya ikinci hırsızlığı… Yani vatandaş iş bulup ailesini geçindiremeyince hırsızlığa yöneldiğini söylüyor. Yine yapılan sosyolojik araştırmalarda bir çok zanlının bağımlı olduğu anlaşılıyor!

Bağımlıların bir çoğu daha sonra farklı asayiş olaylarına da katılıyorlar örneğin gasp cinayet vs. bir çoğuda daha genç yaşta maalesef.

Yabancı uyruklu zanlılarında hatırı sayılır seviyede sayıları fazla…

Sadece hırsızlık olayını işlediğimiz yazıda okuyuculara sesleniyorum, etrafınıza bir bakın haftada veya günde kaç hırsızlık olayı ile karşılaşıyorsunuz, ondan sonra yazım sizlerde netlik kazanır, kafanızda oturur.

Geçenlerde bir arkadaşım lüks bir semtte misafirliğe katılmış evine ev sahibinin terliği ile dönmüş, ilk duyunca komik ama maalesef durum bu, kapıda tüm ayakkabılar toplanmış ve çalınmış…

Yani demem o ki kriz var ve toplumsal suçlarda oldukça etkin.

Bir sonraki yazımda görüşene kadar esen kalın sevgili okuyucular.

Yudum Özmen Acar Sosyolog

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.