Konya Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar devam ediyor
104 okunma

Konya Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar devam ediyor

Konya Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar devam ediyor

ABONE OL
Ekim 20, 2023 20:07
Konya Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya’nın o ilçesinde gövde dolgusu imalatlarının devam ettiği projede % 95 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.
Afşar Gölet’inde Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor


Konya Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar devam ediyor. Gövde dolgusu imalatlarının devam ettiği projede % 95 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi.
Gövde Dolgu İmalatı Tamamlanmak Üzere
Afşar Gölet’inde şu anda gövde dolgusu imalatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “İnşaatta; Konya Alanya rölekasyon yolu imalatları, gövde ve dipsavak kazı imalatları, dipsavak imalatları, memba ve mansap batardoları, dolgu imalatı ve enjeksiyon işleri tamamlanmıştır. Gövde dolgu imalatlarında ise %98 oranında gerçekleşme sağladık.” diye konuştu.

4 Bin 770 Dekar Tarım Arazisi Modern Sulamaya Kavuşacak
4 bin 770 dekar araziye can suyu verecek Afşar Gölet’inin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “Gölet sayesinde modern sulama ile tanışacak 4 bin 770 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, yetiştirebilecek.” dedi.
1 Milyon 851 Bin m3 Su Depolayacak
Temelden yüksekliği 26 metre olan Afşar Gölet’inin gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 1 milyon 850 bin m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 4 bin 770 dekar araziye can suyu verecek.

Ülke Ekonomisine Yıllık 57 Milyon TL Katkı
DSİ Genel Müdürü Sayın Mehmet Akif Balta, “Taşkent Afşar Gölet’inde çalışmalar tamamlandığında ve bölgede yapılacak sulu tarımla 2023 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 57 milyon TL yıllık katkı sağlanması hedeflenmektedir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.