TSK’de İlk Kadın Subay Amirallik Terfisi Yapıldı.
115 okunma

TSK’de İlk Kadın Subay Amirallik Terfisi Yapıldı.

TSK'de İlk Kadın Subay Amirallik Terfisi Yapıldı.

ABONE OL
Ağustos 3, 2023 20:36
TSK’de İlk Kadın Subay Amirallik Terfisi Yapıldı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Silahlı Kuvvetlerinde ilk defa bir kadın subay amirallik rütbesine terfi ettirildi
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde ilk defa bir kadın subay amirallik rütbesine terfi ettirildi. Deniz Kuvvetlerinde Kurmay Albay Gökçen Fırat tuğamiralliğe yükseltildi.

Ankara

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever’in yaş haddi, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan’ın kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilmesinin ardından TSK’nın komuta kademesi yeniden şekillendi.

Yüksek Askeri Şura Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan YAŞ kararlarını imzaladı
Genelkurmay Başkanlığına 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı
Şura toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantının ardından Erdoğan tarafından onaylanan kararlar kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde 30 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay general, amiralliğe yükseltildi.

Yaşar Güler’in Milli Savunma Bakanlığına atanmasının ardından boşalan Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral Metin Gürak atanırken,

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu,

Hava Kuvvetleri Komutanlığına Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı.

Dikkati çeken terfilerin başında Genelkurmay Başkanlığına atanan 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak yer aldı.

Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik gerçekleştirilen harekatları ordu komutanı olarak sevk ve idare eden Gürak, daha önce Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerini de yaptı. Terörle mücadele operasyonlarının en yoğun olduğu 2020 yılında, kanser tedavisi gören eşi Zerrin Gürak’ı kaybetti. Orgeneral Gürak, eşini toprağa verdikten bir hafta sonra görevinin başına döndü.
YAŞ kararları kapsamında bu sene ilk defa Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir kadın albay bir üst rütbeye terfi ettirildi, Deniz Kuvvetlerinde Kurmay Albay Gökçen Fırat tuğamiralliğe yükseltilerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir ilke imza atıldı.

İstanbul’da 1977’de doğan Fırat, 1998’de Deniz Harp Okulundan mezun oldu. 1998-2017 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli birliklerinde görev yapan Fırat, TCG Yavuz fırkateyninde Sualtı Silahları Subaylığı ve Denizaltı Savunma Harbi Subaylığı görevlerini yaptı. Fırat, 2003-2005 yıllarında Deniz Harp Okulu öğrencilerinin donanma görevlerine hazırlandığı eğitim gemilerinden TCG Eğitim Bot-2’de Türkiye’nin ilk kadın gemi komutanı olarak görev aldı.

Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı karargahlarında da çeşitli görevleri üstlenen Fırat, Norveç’teki SACT Müşterek Harp Merkezi’nin ardından geçen sene İngiltere’deki MC Northwood Deniz Komutanlığına görevlendirildi.

YAŞ kapsamında orgeneralliğe yükseltilen isimlerin arasında Milli Savunma Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Genel Müdürü Korgeneral İrfan Özsert de yer aldı. İlk sıradan orgeneralliğe terfi eden Özsert, Bakanlığın savunma ve güvenlik politikalarının oluşturulması, uluslararası güvenlik kurumları ile ilişkilerin düzenlenmesi ve son dönemdeki sınır ötesinde terör hedeflerine yönelik gerçekleştirilen harekatların planlanması, sevk ve idaresinde görevli önemli isimlerin arasında yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.