Türkiye, Köpek Kuduzu Açısından Yüksek Riskli Ülkeler listesine alındı
  • Konya Objektif
  • Genel
  • Türkiye, Köpek Kuduzu Açısından Yüksek Riskli Ülkeler listesine alındı
91 okunma

Türkiye, Köpek Kuduzu Açısından Yüksek Riskli Ülkeler listesine alındı

Türkiye, Köpek Kuduzu Açısından Yüksek Riskli Ülkeler listesine alındı

ABONE OL
Eylül 18, 2023 18:58
Türkiye, Köpek Kuduzu Açısından Yüksek Riskli Ülkeler listesine alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından “Köpek Kuduzu Açısından Yüksek Riskli Ülkeler” listesine alındı. Konuya ilişkin konuşan veteriner hekim Tuğçe Kara, başıboş hayvanlar konusunda uyarılarda bulundu. Veteriner hekim Kara ayrıca, ABD’nin kararıyla yurt dışına hayvan çıkışının iptal edilebileceğini ifade etti. Kara, evcil hayvan besleyen vatandaşlara seslenerek her yıl düzenli olarak hayvanlarına kuduz aşısını yaptırmalarını tavsiye etti.

Türkiye, geçtiğimiz aylarda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından “Köpek Kuduzu Açısından Yüksek Riskli Ülkeler” listesine alındı. Bu durumun son yıllarda kuduz vakalarının artmasından kaynaklandığı düşünülürken, ısırılan bazı vatandaşların hayatını kaybetmesiyle halk arasındaki tartışmalar da iyice alevlendi.

Bazı vatandaşlar konuyla ilgili olarak yerel yönetimlerin ve barınakların ilgisiz olduğuna dikkat çekerken, bazıları ise hayvanların uyutulması ya da toplatılması gerektiğini savundu.

ABD HASTALIK KONTROL VE ÖNLEME MERKEZİ UYARDI

Öte yandan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin resmi internet sitesinde Türkiye’yi ziyaret edecek turistler için şu ifadelere yer verildi: “Kuduz köpekler Türkiye’de yaygın olarak bulunmaktadır. Türkiye’deyken bir köpek veya başka bir memeli tarafından ısırılırsanız veya tırmalanırsanız, kuduz tedavisi sınırlı olabilir veya hiç olmayabilir. Faaliyetleriniz köpeklerin veya yabani hayvanların yanında olacağınız anlamına geliyorsa seyahatinizden önce kuduz aşısını yaptırmayı düşünün.”

Türkiye kuduz için ‘en riskli ülkeler’ kategorisine alındı

DSÖ’NÜN HARİTASINA GÖRE TÜRKİYE EN YÜKSEK KUDUZ RİSKLİ ÜLKELERDEN

2021 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan kuduz haritasına göre Türkiye en yüksek kuduz riskli ülkeler arasında bulunuyor. Bu listede Türkiye, haritadaki en kırmızı ve en tehlikeli kategori olan ‘Endemik insan kuduzu’ sınıfında yer aldı. Yani kuduzun dışarıdan herhangi bir etki olmadan belli bir popülasyonda varlığını sürdürebildiği belirtildi.


Basında yer alan kuduz olayları sonrasında konu sosyal medyada da tartışılmaya başlandı. Sokak hayvanlarının yeteri kadarıyla beslenmediğini düşünen bir grup hayvansever konuyla ilgili olarak diğer vatandaşları suçladı. Hayvanseverlerin bir diğer bölümü ise hayvanlara yuva bulunması gerektiğini ve istikrarlı kısırlaştırma çalışmaları ile sokaktaki hayvan popülasyonun azaltılması gerektiğini anlattı. Tartışmalara dahil olan diğer vatandaşlar ise hayvanların barınakta toplatılıp bakılması ya da uyutulması gibi seçenekleri gündeme getirdi.

Türkiye kuduz için ‘en riskli ülkeler’ kategorisine alındı

SOKAK HAYVANLARININ AŞILAMASI YETERSİZ

Eskişehir’de veterinerlik yapan Tuğçe Kara, Türkiye’nin zaten kuduz hastalığı yönünden eradika (hastalığın etkeni ile birlikte tamamen temizlenmiş) bir ülke olmadığını söyledi. Halen kuduz vakalarının görüldüğünü ifade eden Kara, “Özellikle Şanlıurfa tarafında gözüken kuduz vakalarıyla birlikte Amerika böyle bir karar aldı. Zaten biz Amerika’ya evcil hayvanlarımızı gönderirken kuduz riskli bir bölge olduğumuz için belli başlı prosedürleri işlemek zorundaydık. Son yaşanan olaylardan sonra köpek götürmek imkansız hale geldi diyebiliriz. Çünkü sokak hayvanlarının aşılaması yetersiz kaldı. Bu belediyelere düşen bir sorumluluk. Sokak hayvanlarına her sene düzenli olarak kuduz aşısı yapılması gerekiyor. Aşıların koruyuculuğu yüzde 100 ama maalesef yetersiz aşılama yapıldığı için bu tarz hastalıkları ne yazık ki hala ülkemizde görüyoruz.” dedi.

“BU KARARLA BİRLİKTE YURT DIŞINA HAYVAN ÇIKIŞI İPTAL EDİLEBİLİR”
Sokakta bulunan hayvanları kısırlaştırmanın ve popülasyonu azaltmanın en temel gereklerinden biri olduğunu belirten Kara, kısırlaştırma esnasında alınan hayvanlara düzenli olarak kuduz aşısı yapılması gerektiğini dile getirdi. Çerçeveli bir çalışmanın programlanmasıyla kuduz vakalarının azaltılmasının çok zor olmadığına değinen Kara, “Size bu kararın sıkıntısını açıklayayım. Veteriner hekim olarak kendi açımdan konuşursam, biz normalde belli başlı prosedürleri işlediğimiz zaman evcil hayvanlarımızın hasta sahipleriyle birlikte yurtdışına ya da Amerika’ya çıkışlarını sağlayabiliyorduk. Şimdi bu kararla birlikte bu süreç artık tamamen iptal edilebilir. Özellikle köpekler açısından sıkıntı çıkabilir. Kedilerde biraz daha risk düşük. Yani vatandaşlar hayvanlarını götüremeyecekler. Onları evladınız gibi düşünün. Sahibi olduğunuz hayvanı yurtdışına ya da Amerika’ya gitme kararı aldığınızda bırakıp gitmeyi istemezsiniz. Bunu kimse istemez.” şeklinde konuştu.

Türkiye kuduz için ‘en riskli ülkeler’ kategorisine alındı
Yurt dışına giden evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarını burada bırakmak istemediklerine ve genel itibariyle yanlarında götürdüklerine dikkat çeken veteriner hekim Tuğçe Kara, sözlerine şöyle devam etti: “Dediğim gibi, biz belli başlı prosedürleri sağladıktan sonra zaten hayvanları gönderebiliyorduk. Alınan kararla birlikte muhtemelen bu süreç artık ya imkansız hale gelecek ya da daha da zorlaşacak. Özellikle bazı insanlar, ‘Benim hayvanım evde kalıyor, dışarıya çıkmıyor. Kuduz aşısı yaptırmasam olur mu?’ diyorlar. Böyle bir algı var. Bu ekonomik kaygılardan ve bazı hasta sahiplerinin ilaç ya da aşı uygulamalarını yaptırmak istememesinden kaynaklanıyor. Ne olursa olsun, hayvanınız evde de olsa kuduz aşısı yaptırmanız gerekiyor. Özellikle köpekler için diyorum. Çünkü dışarı gezdirmeye ya da tuvalete çıkardığınızda bir sokak hayvanı tarafından ısırılma ihtimali yüksek. O hayvanın kuduz hastalığı taşıma ihtimali de olabilir. Vatandaşlar hiç böyle bir riske girmeden

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.