Yeni MEB yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
110 okunma

Yeni MEB yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni MEB yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

ABONE OL
Eylül 8, 2023 15:05
Yeni MEB yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni MEB yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda 4 dersten başarısız olan öğrenci, not ortalaması olsa da sınıf tekrarı yapacak. Alt dönemler dahil edildiğinde bu sayı 6 olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, daha önce bir üst sınıfa geçişler için gerekli 50 ortalama artık yeterli olmayacak. Öğrenci, 50 ortalamayı tutturmak kaydıyla başarısız olduğu en fazla 3 dersten sorumlu olarak üst sınıfa geçebilecek. Başarısız olunan ders sayısı 4 olursa öğrenci sınıfta kalacak. Alt dönemler dahil olmak üzere 6 dersten fazla başarısızlığı olan da sınıf tekrarı yapacak. Öğrencilerin sınıf geçmelerine yönelik, derslere ilişkin yeterlilik ve kazanımlara sahip olarak eğitim ve öğretim süreçlerini tamamlamalarını sağlamak amacıyla yılsonu başarı puanı 50 olmak kaydıyla en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanlar doğrudan bir üst sınıfa geçebilecek.

DEVAMSIZLIKTA KURALLAR DEĞİŞTİ

Yeni yönetmelikte devamsızlık kuralları da değiştirildi. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü toplamda 30 günü aşan öğrenciler not ortalaması ne olursa olsun başarısız sayılacak. Yakınını kaybeden için 40, hastane raporlu tedavi için 60 gün sınırı getirildi.

Özürsüz 2 gün üst üste devamsızlık yapan öğrencinin durumu da velilere bildirilecek. Sosyal sorumluluk projesi şartı mevzuata girdi . Özürsüz devamsızlığı olan, o süre kadar ilave sosyal sorumluluk çalışması yapacak.

AÇIK LİSE

Açık liseye geçişlere de kısıtlama getirildi. Bundan böyle yönetmelik kapsamında, istisnai durumlar hariç açık liseye geçilemeyecek. Milli sporcular, tutuklular, şehit ve gazi yakınları bu düzenlemeden muaf olacak.

CEP TELEFONU KULLANIMI

Öğrencilerin, eğitim ortamlarında cep telefonlarını ve diğer bilişim araçlarını, yönetmelikte yer alan hükümler doğrultusunda kullanmalarına yönelik tedbirleri alınacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.