186 okunma

2 milyon 532 bin metreküp su taşınarak meke gölü kurtarılacak.

2 milyon 532 bin metreküp su taşınarak meke gölü kurtarılacak.

ABONE OL
Haziran 19, 2023 13:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapımı 2021 yılında tamamlanarak faaliyete geçen Karapınar Atık Su Arıtma Tesisinde arıtılmış atık suyun dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü’nün beslenmesinde kullanılacağını belirterek, “Atık Su Arıtma Tesisinden yaklaşık 8,5 kilometre mesafede yer alan Meke Gölü’nü beslemek üzere gerekli iletim hattını çekerek günde yaklaşık 7 bin metreküp su desteği verebileceğiz” dedi.

MEKE GÖLÜ ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAĞI AN İÇİN GÜN SAYIYOR
Hayata geçirdikleri atık su arıtma tesisleri sayesinde hem çevrenin korunduğunu hem de arıtılmış suyun tekrar değerlendirilmesinin mümkün olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Atık suların çevreye olan olumsuz etkilerini bertaraf etmenin yanında arıtılmış suyun tekrar kullanılması için atık su arıtma tesisleri kuruyoruz. Karapınar İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimiz, 2033 yılı nüfusu öngörülerek planlanmış ve 2021 yılı itibariyle faaliyete geçirilmişti. Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi’nde arıtılan suyu, Meke Gölü’nü beslemek amaçlı olarak kullanmayı hedefliyoruz. Bu tesiste arıtılan atık suların, tekrar ileri filtrasyon işlemlerinden geçirilerek Meke Gölü’nü beslemesi için gerekli geri kazanım tesisinin inşaat çalışmalarına başladık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın destekleriyle Meke Gölü’ne su taşıyacak geri kazanım tesisimiz, Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi’ne entegre biçimde yapılıyor. Atık Su Arıtma Tesisi’nden yaklaşık 8,5 kilometre mesafede yer alan Meke Gölü’nü beslemek üzere gerekli iletim hattını çekerek günde yaklaşık 7 bin metreküp su desteği verebileceğiz. Maksimum kapasitede bir yılda 2 milyon 532 bin metreküp suyu Meke Gölü’ne taşımamız sonucu inşallah Meke Gölü, en kısa zamanda yeniden o eski ihtişamlı görüntüsüne kavuşacak. Tüm bu hizmetlerin kazandırılmasında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın destekleri çok büyük. Başta önceki dönem Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.