Meclis’te Suriye krizi: Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor
  • Konya Objektif
  • Genel
  • Meclis’te Suriye krizi: Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor
82 okunma

Meclis’te Suriye krizi: Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor

Meclis'te Suriye krizi: Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor

ABONE OL
Aralık 16, 2023 19:13
Meclis’te Suriye krizi: Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı’nın TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuşan ve kürsüye steteskop ile çıkan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, “Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor. Diplomaları gerçek mi, sahte mi araştırmıyorsunuz; sözlü beyan yetiyor” dedi. Çömez 200 Suriyelinin de Türk vatandaşı yapılıp İstanbul’da eczane açtığını söyledi.
‘Suriyeliler sınavsız doktor oluyor’

Sağlık Bakanlığı’nın TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuşan ve kürsüye steteskop ile çıkan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, “Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor. Diplomaları gerçek mi, sahte mi araştırılmıyor, sözlü beyan yetiyor” dedi. 200 Suriyelinin de Türk vatandaşı yapılıp İstanbul’da eczane açtığını söyleyen Çömez şöyle konuştu:

  • “Hem doktor hem de eczacı oluyorlar. Suriyeliye Türkçe sınav yok. Suça karışmış mı, iyi hâl kâğıdı da istenmiyor. Türkiye zaten mafya cenneti, onlar da gelsin, vatandaşlık da hazır. Sadece İstanbul’da 200 kadar Suriyeli eczacı var ve bunların hepsine Türk vatandaşlığı verildi.

  • Hiçbir sınava girmeden, diplomaları gerçek mi sahte mi, incelenmeden, eczacı oldular. Türk eczacılarının yüzde 30’u istihdam dışı ama Suriyeliler elini kolunu sallaya sallaya geldiler, denetlenmeyen diplomalarını gösterip kalktılar ve bu ülkede eczacı oldular. Hepsine Türk vatandaşlığı verildi, hepsinin SGK ile anlaşması var.

“İSTİFA EDERİM”

  • Eski İçişleri Bakanı Türkiye’de 3,3 milyon Suriyeli olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı da Suriyelilere 2,6 milyon ameliyat yapıldığını söyledi. Her 100 Suriyeliden 77’si bu ülkede ameliyat olmuş. Asla doğru bir rakam değil, ya ameliyat sayısı ya da mültecilerin sayısı doğru değil.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.