CHP’de değişim rüzgarları hızlandı, CHP Grup Başkanı Özgür Özel adaylığını ilan etti
101 okunma

CHP’de değişim rüzgarları hızlandı, CHP Grup Başkanı Özgür Özel adaylığını ilan etti

CHP’de değişim rüzgarları hızlandı, CHP Grup Başkanı Özgür Özel adaylığını ilan etti

ABONE OL
Eylül 15, 2023 17:43
CHP’de değişim rüzgarları hızlandı, CHP Grup Başkanı Özgür Özel adaylığını ilan etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, genel başkanlığa adaylığını canlı yayında açıkladı. Özel, “Atatürk’ün partisini iktidar yapmak için Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na adaylığımı ilan ediyorum” dedi.

CHP’de değişim rüzgarları hızlandı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel canlı yayında, genel başkanlığa adaylığını açıkladı. Özel’in açıklamasından satır başları şöyle:

– Bu bir yolculuğun hikayesidir. Hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Bir daha aynı hataları yapmamak için azim ve inanç taşıyan gençlerin ve kadınların hikayesidir.

– Ellerinizdeki kitapçık bu amasız, fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımıdır. İlk adımdır ama kararlıdır, birikmiştir, kollektiftir. Tek bir kişinin değil bir kadronun attığı adımdır.

PARTİ YÖNETİMİ YENİ BİR YOL HARİTASI ÇİZEMEDİ

– Parti yönetimi yenilginin nedenlerini araştırıp yeni bir yol haritası çizmedi. Parti içi iktidarı korumaya odaklandı. Parti yönetimi durumu onarmaya yönelik adımlar atmak yerine bu kırılmayı görmezden gelmeyi tercih etti.

– İttifak siyaseti, ittifak kuranların birbirine benzediği bir siyaset olmamalıdır. İttifaklar, parti vicdanında karşılık bulacak şekilde tasarlanmalıdır.

– Partimizin 39 milletvekilliğini başka partilere vermesi unutulmaz hasar bırakmıştır. Aynı şekilde partiler arası imzalanan protokollere dair bilgilendirme dahi yapılmadan süreç izlenmiştir. Sorumluluk üstlenmeyen yönetim tarzı kabul edilemez.

SİYASET YAPMA TARZI YENİLENMELİ

– İkinci yüzyılın CHP’si karar alma süreçleri, katılım ve etik ilkeler bakımından yola devam etmelidir. Partinin lideri, kadro, siyaset yapma tarzı yenilenmeli. Tüzükteki yetki ve sorumlulukları bazen aşan yönetim anlayışı toptan terk edilmelidir.

– Parti içi kurumların işlevsiz kılınması, danışmanlık kurumunun kurumsal yapının yerine geçmesi partimizi işlevsiz hale getirerek zayıflatmıştır.

– CHP’nin kayıt dışı siyasete teslim olmasını kabul etmiyoruz. Güçlü kurumsallaşma başarının ön koşuludur. CHP tüm kurumlarıyla diri ve canlı olmak zorundadır. Karar alma ve aday belirleme neredeyse tamamen merkezileşmiş, üye ve örgüt yapısının sağlıksız olduğu iddia edilerek ön seçim terk edilmiş, parti kararları atanmış danışmanların yönlendirmeleriyle belirlenmiştir.

– Kapsamlı bir üye reformu gerçekleştirilerek üyelerin genel başkanı doğrudan seçmeleri dahil olmak üzere tüm süreçlere katılımı sağlanacaktır. Milletvekili, belediye başkanı ve meclis üyeleri adaylarının belirlenmesinde ön seçim yöntemi hesap alınacak ve yeniden aday gösterilecek yerel yöneticiler için halkın memnuniyeti ölçen objektif kriterler gözetilecektir.

– Genel Merkez yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları ve meclis üyeleri için üç dönem sınırı getirilecektir. Kadınlar için eşit temsil benimsenecektir. MYK üyelerinin üçte ikisi Parti Meclisi üyeleri arasından doğrudan seçilecektir.

Özgür Özel, adaylığını açıkladıktan sonra kızı ve eşiyle poz verdi.

CHP’Yİ İKTİDAR YAPMAK İÇİN ADAYLIĞIMI İLAN EDİYORUM

– Parti içi iktidarı kazanmak için değil. CHP’yi, Atatürk’ün partisini iktidar yapmak için Cumhuriyet Halk Partisi adaylığımı ilan ediyorum.

Bu memleket bizim, bu davet bizim, bu hasret bizim

– Seçimleri kazanmak için değil eşit adil bir ülke için ülkeyi ve milleti kurtaracak olan milletin aziz ve kararlılığıdır. Herkesi bu büyük yürüyüşe davet ediyorum. Çağrımız tüm üyelerimize, seçmenlerimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarınadır. Bu memleket bizim, bu davet bizim, bu hasret bizim.

– Türkiye’de bir partinin liderine rakip çıkabileceğine ve özgürce bu iddiayı ortaya koyabileceğine olan inancı sarsmadıkları için CHP’nin tüm üyelerine, yöneticilerine; bundan sonra iddia ortaya koyacak tüm arkadaşlara başarılar dilerken, Sayın Genel Başkanımıza saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

İMAMOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ

Adaylığını açıkladıktan sonra sosyal medya hesabından ““CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye’nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum” paylaşımı yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür eden Özgür Özel’in konuşma yaptığı salonda yer alan CHP’liler arasında şu isimler yer aldı:

SALONDAKİ CHP’LİLER

İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, Adana Milletvekili Ayhan Barut, Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Edirne Milletvekili Ediz Ün, İstanbul Milletvekili Feti Açıkel, İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Ordu Milletvekili Seyit Torun, Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İstanbul Milletvekili Turan Taşkınözen, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Isparta Milletvekili Yalım Halıcı, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.