YSK Başkanı Yener’den yerel seçim açıklaması
106 okunma

YSK Başkanı Yener’den yerel seçim açıklaması

YSK Başkanı Yener'den yerel seçim açıklaması

ABONE OL
Eylül 24, 2023 16:57
YSK Başkanı Yener’den yerel seçim açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksel Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, yerel seçimlerin yapılacağı tarihe ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yerel seçimlerin 2024 Mart ayında yapılması beklenirken önemli açıklamalar YSK Başkanı Ahmet Yener’den geldi.

Yener Hürriyet’e yaptığı açıklamada; YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini biz nüfus ve vatandaşlıktan alacağız. Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız. Seçim takvimi içerisinde nasıl ki 6 Şubat sürecinden sonra kurulumuz kolaylaştırıcı kararlar almış ise, askı süresi içerisinde yine benzeri kolaylaştırıcı uygulamaları yapacağız. Deprem bölgesindekiler için rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz.” dedi.


Yener elektronik oylama ile ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamada: “Elektronik seçimle ilgili kanuni düzenleme sadece yurtdışı seçimler için var. Ancak yurtiçinde bir düzenleme yok. Bu parlamentonun konusu. Ben şahsi fikrimi söylüyorum, bir gün Türkiye’de de elektronik oylama olacak. Bu 5-10 sene sonra da olabilir, tarihin ne zaman olduğunu öngörmek mümkün değil. Belki pilot olarak yasal düzenleme yapılır.


Oda seçimlerinden ya da parti kongrelerinden başlayıp sonrasında yapılan seçimlerde de uygulanabilir. Biz buna ilişkin çalışmalarımızı yapıp, üniversitelerimizden, ilgili odalardan, bilişim uzmanlarından da görüş alıp, bir yol haritası çizmeyi düşünüyoruz.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.