Konya’da alışılan obruklar artık civar bölgelerde de boy göstermeye başladı
71 okunma

Konya’da alışılan obruklar artık civar bölgelerde de boy göstermeye başladı

Konya'da alışılan obruklar artık civar bölgelerde de boy göstermeye başladı

ABONE OL
Ocak 18, 2024 16:07
Konya’da alışılan obruklar artık civar bölgelerde de boy göstermeye başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suyu tamamen çekilen ve kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de çevresi 350 metre, 30 metre derinliğinde dev obruk oluştu. Karaman’da suyu çekilen kuş cenneti gölde dev obruk oluştu. Obruğun oluştuğu bölgede şerit çekilerek güvenlik tedbiri alındı. Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Ambar köyünde suyu tamamen çekilen ve kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de çevresi 350 metre, 30 metre derinliğinde dev obruk oluştu.

KARAPINAR’IN ARDINDAN ORANIN RAKAMI DA ARTTI

Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, Akgöl’de oluşan obruğu yerinde inceleyerek, “Tarımsal faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yürümek dahi tehlikeli bir hale geldi” dedi. Bayram, “Kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de devasa bir obruk olduğunu görüyoruz. Çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Konya’nın Karapınar ilçesinden sonra Karaman’da da oluşan obruk sayısı 6’ya yükseldi. Bunun nedeni yeraltı sularının bilinçsiz kullanılmasıdır. 1960 yıllardan itibaren yeraltı sularının kullanılmaya başlaması ve sürekli olarak da devam etmesi nedeniyle her yıl su seviyesi 20 metre aşağıya çekiliyor.

Çekildiği için de yeraltı mağaraları oluşuyor, suyun olmaması nedeniyle obrukların oluşmasına neden oluyor. Bunun en büyük sebebi susuzluktur. Sulu tarımın hızla modern bir şekilde devam etmesidir. Konya ve Karaman bölgesinde geçtiğimiz 2023 yılında 8.5 milyar metreküp su kullanılmıştır. Yerin altında kullanılan bu sularla beraber bu obrukların oluşması kaçınılmazdır. Net bir şekilde şunun altını çizmek istiyorum, tarımsal faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yürümek ve üretim yapmak tehlikeli bir hale geldi” diye konuştu.

Bu sıkıntının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Bayram, “Artık dış havzalardan su gelmesi gerekiyor. Yeraltı sularıyla ilgili çalışma yapılarak tüketiminin azaltılması gerekiyor. Baktığımızda oluşan obruğun çevresi yaklaşık 350-400 metre civarında derinliği de yaklaşık 30 metreyi buluyor. Bu göl Türkiye’nin en harika yerlerinden biriydi. Çünkü burada her çeşit kuş barınıyordu. Baktığımızda bu göl tamamen kurumun durumda. Doğa harikası bir yerde doğal afetlerin konuşulduğu bir yer haline gelmiştir“ dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.