Türkiye, kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketiminde  dünya birincisi oldu
  • Konya Objektif
  • Genel
  • Türkiye, kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketiminde dünya birincisi oldu
50 okunma

Türkiye, kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketiminde dünya birincisi oldu

Türkiye, kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketiminde dünya birincisi oldu

ABONE OL
Ocak 17, 2024 18:37
Türkiye, kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketiminde  dünya birincisi oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, kişi başına düşen ortalama günlük sigara adedi sayısında dünya birincisi oldu.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), toplum sağlığına yönelik zararları en aza indirmek amacıyla elektronik sigara kullanımının kontrol altına alınması için acil eylem çağrısında bulundu. Sigaradan daha az zararlı olarak kabul edilen ve kullanımı gittikçe yaygınlaşan elektronik sigaranın içeriğindeki kimyasalların en az sigara dumanında bulunanlar kadar zararlı olduğunu söyleyen Doktor Takvimi uzmanlarından KOAH Hastaları Derneği Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, Türkiye’de sigara ve elektronik sigara kullanımına dair önemli bilgiler paylaştı.

Tüm dünyada 2 milyar insanın sigara ve diğer tütün ürünlerinin bağımlısı olduğunu söyleyen Göğüs hastalıkları uzmanlarından KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, bağımlıların yüzde 80’inin gelişmekte ve geri kalmış ülkelerde yaşadığını dile getiriyor. Prof. Dr. Mecit Süerdem, 2018-2023 Tütün Kontrolü Planı’na göre Türkiye’de sigara içenlerin sayısının 15 milyondan fazla olduğunu belirtiyor.

İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı Tütün Raporu’na göre ülkemizde 15 yaş ve üzeri toplam nüfusta her 4 kişiden en az 1’i sigara kullanıyor. Bu orana göre yaklaşık 20 milyona yakın kişi düzenli sigara içicisi. Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) raporuna göre ise Avrupa ülkelerinde en fazla sigara içilen ülke yüzde 29 ile Bulgaristan. İkinci sıradaki Türkiye’de ise halkın yüzde 27,3’ü sigara içiyor. AB ortalaması ise yüzde 18,4.
Sigara bağımlılarının çoğunun sigara içmeyi çocukluk ve ergenlik döneminde denediklerini söyleyen Prof. Dr. Mecit Süerdem, sigara bağımlılarının yüzde 70’inin düzenli sigara içmeye 18 yaş civarında başladığını ve düzenli sigara içmeye başlayanların da birkaç yıl içinde günlük sigara içimini önemli oranda artırdıklarını dile getiriyor.


Türkiye, kişi başına düşen ortalama günlük sigara adedi sayısında dünya birincisi
Türkiye’nin sigara kullanan bireylerde kişi başına düşen ortalama günlük sigara adedinde 17.1 sayısıyla dünya birincisi olduğu belirten KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, Türkiye’yi günlük 17 sigara ile Yunanistan, 15.7 sigara ile İsrail, 15.5 ile Japonya ve 15.4 adetle de Avusturya’nın takip ettiğini söylüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.