”Metrekare hileli konutlarda tazmin?” Avukat Şevval Yıldırım yazdı.
187 okunma

”Metrekare hileli konutlarda tazmin?” Avukat Şevval Yıldırım yazdı.

''Metrekare hileli konutlarda tazmin?'' Avukat Şevval Yıldırım yazdı.

ABONE OL
Haziran 9, 2022 13:59
”Metrekare hileli konutlarda tazmin?” Avukat Şevval Yıldırım yazdı.
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de onbinlerce yapının metrekare ölçülerinin sözleşmede yazılan veya söylenenden daha küçük olduğu ifade edilmektedir.  Gerek sayının yüksekliği gerekse insan magduriyeti birlikte ele alındığında, sonuç en hafifiyle ciddi bir hale gelmiştir. Belki de şu anda oturduğunuz ev veya kullandığınız ofis için de benzer bir durum söz konusu olabilir? Bilindiği gibi; mülk satın alınırken neredeyse hiç kimse, eline metre alıp taşınmazı ölçme girişiminde bulunmaz. Çoğunun yaptığı gibi aile bireyleri alınan yada alınması planlanan konuta topluca gider, evin hanımı  göz kararıyla mobilyaların yerleşimini yaparken çocuklarda odaların paylaşımıyla ilgilenmektedir. Evin beyi ise en kısa zamanda ödeme işlemleri vb gibi uzun düşüncelerin içersindedir. Konum, yön, fiyat ve mümkünse komşularda uygunsa ev alınır. Teorik olarak işlem çok da zor değildir aslında. Satın alınan mülkün metrekaresi, söylenenden veya sözleşmede yazılandan daha küçük olabilir ve siz bunu fark edememiş olabilirmisiniz? Eğer cevap evet ise, korkmayın ve Adalete başvurun. Bahsedilenvaka hukuk terminolojinde GİZLİ AYIP olarak adlandırılır. Hukuk, bilindiği gibi metodolojik bir yol izler. Hukuki yaptırım olabilmesi için gözönünde bulundurulması gereken en önemli kriterlerden birisi zaman aşımıdır. Buna göre; Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12. Maddesi – [Zaman aşımı süresi]: konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır. Bu süre hatanın tazmin edilebilmesi için büyük önem arz eder. Eğer konut sıfır alınmış ise; Alınan tarihten itibaren 5 yıl;(Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12. Maddesi – Zamanaşımı süresi ikinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda ise üç yıldan az olamaz.)

  • Eğer ikinci el alınmış ise; konutun satın alınış tarihinden itibaren 3 yıl zamanaşımı söz konusudur.

Bir diğer husus ise; taşınmazda adi muayene ile anlaşılamayacak bir ayıp mevcut var ve bu ayıp sonradan meydana çıkarsa ne yapılacağıdır?  Cevap: ilgili ayıp resmi vasıtalarla  satıca derhal  ihbar edilmelidir. Aksi takdirde satılan konut bu ayıbı ile birlikte kabul edilmiş sayılır.  BK’nun 198. maddesinde öngörülen süre içinde ihbar edilmeyen ayıplar için dava açılamaz. Ancak metre kare eksikliği gizli ayıp sayıldığından, söz konusu ihbar süreleri dava açmaya engel teşkil etmeyecektir.

Adalet Mülkün Temelidir…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.