Nakliye sektöründe fiyatlar uçuyor
85 okunma

Nakliye sektöründe fiyatlar uçuyor

Nakliye sektöründe fiyatlar uçuyor

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 11:40
Nakliye sektöründe fiyatlar uçuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 Mayıs seçimlerinden sonra yüzde 100’e yakın artış gösteren akaryakıt fiyatları, şehirlerarası taşımacılık ve nakliye sektörünü de vurdu. Diyarbakır’da birçok firma şehir içi taşımacılıkla sınırlı kalıp il dışı nakliye taleplerini geri çevirirken, piyasada fiyatlar bir anda 10-15 bin liradan 50-70 bin liraya çıktı.

Nakliye fiyatları el yakıyor! Vatandaşlar çaresiz kaldı
Yüksek enflasyon ve artan döviz kuru ile birlikte 14 Mayıs seçimleri sonrasında neredeyse günlük artış gösteren akaryakıt fiyatları nakliye ve taşımacılık sektörünü de olumsuz yönde etkiledi.

Diyarbakır’da evden eve taşımacılık ve nakliye ücretleri şehir içinde 2 ile 5 bin lira arasında değişiyordu.

6 Şubat depreminden sonra şehir içi nakliye ve taşımacılık ücretleri bir anda 10-15 bin liraya yükseltildi.

Valiliğin buna dair uyarıları ve zabıtanın denetim ve idari para cezası yaptırımları da sonuç vermedi ve oluşan serbest piyasa ortamında depremzede vatandaşlar mağdur oldu.

Nakliye firmaları sadece şehir içi taşımacılık taleplerini karşılarken, il dışı taleplerini ya geri çeviriyor, ya da yüksek ücretler talep ediyor.

Bu dalgalanma özellikle Temmuz ayı itibariyle zirve yaptı. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 4 bin kişilik adli ve idari yargı ana yaz kararnamesi, Emniyet ve Jandarma personeli ve mülkiyeliler kararnamesiyle farklı bölgelere tayinleri çıkan kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personel, nakliye fiyatlarındaki bu dalgalanma nedeniyle mağdur oldu.

Diyarbakır’daki nakliye ve taşımacılık firmaları geçici bir süreliğine il dışı nakliyeleri akaryakıt fiyatlarındaki belirsizlik ve dalgalanmaları gerekçe gösterip durdururken, sadece şehir içi taşımacılık hizmeti verdiklerini belirtmeleri binlerce kamu çalışanının da mağduriyetine yol açtı.

Nakliye firmaları il dışı talepleri geri çevirirken, bazıları da fahiş rakamlar talep ediyor.

Geçen yıl Türkiye’nin farklı bölgelerine Diyarbakır’dan nakliye ücretleri 10-13 bin bira arasında değişirken, bu yıl Diyarbakır’dan İç Anadolu, Akdeniz, Ege, Marmara bölgelerindeki farklı il ve ilçelere 800 ile 1200 kilometre arasında değişen mesafelere 50 ile 70 bin lira arasında ücret talep ediliyor.

Olumsuz tabloya sahip nakliye piyasasına müdahale edilmemesi talep sahibi vatandaşlarla firma sahiplerini karşı karşıya getirdi, bu durumdan en fazla etkilenen grup ta tayini çıkan kamu görevlileri oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.