Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hem kaliteli hem de ucuz ekmek için tesislerde incelemelerde bulundu
  • Konya Objektif
  • Genel
  • Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hem kaliteli hem de ucuz ekmek için tesislerde incelemelerde bulundu
67 okunma

Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hem kaliteli hem de ucuz ekmek için tesislerde incelemelerde bulundu

Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hem kaliteli hem de ucuz ekmek için tesislerde incelemelerde bulundu

ABONE OL
Kasım 28, 2023 16:42
Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hem kaliteli hem de ucuz ekmek için tesislerde incelemelerde bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi açılış töreni yapılan Konya’nın markası Fenni Fırın’da, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hem kaliteli hem de ucuz ekmek için tesislerde incelemerde bulundu. Bir dönem ihale sürecinde olan ve yeniden hayat bulan Konya’nın çok eski markası Fenni Fırın, ilçelerde bir çok mahallede yerini aldı. Fenni Fırın’ın üretimi hakkında bilgiler veren Başkan Altay, son model teknolojiler ile üretilen ekmeklerin vatandaşlara ulaşılması hakkında mutluluk yaşadıklarını belirtti. Konyalıların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşması adına ekmek fabrikası projesini hayata geçirdiklerini isim olarak da ‘Fenni Fırın’ markasını kullanmayı tercih ettiklerini belirten Başkan Altay, gençlerin zihninde bu markanın devam etmesini arzu ettiklerini söyledi. Amaçlarının Konya’yı su, ulaşım ve ekmekte en ucuz şehir yapmak olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Fenni Fırın da buna çok önemli bir katkı sağlayacak. Türkiye’nin en modern tesislerinden biri oldu. Tüm amacımız şehrimizdeki insanların ihtiyaçlarını, eksiklerini gidermek. Kaliteli ve ekonomik ekmek üretimi ile hemşehrilerimizin bütçesine katkı sağlıyoruz” dedi.

UYGUN FİYATA SATILIYOR

Konya Büyükşehir Belediyesinin şehrin kaliteli ve ucuz ekmek yemesi amacıyla 52 milyon liralık yatırım ile hayata geçirdiği Fenni Fırın büyük ilgi görüyor. Son teknoloji ekmek fırınındaki üretim aşamaları da sosyal medya üzerinden paylaşıldı. İlgiyle izlenen görüntülerde üretimin modern tezgahlarda el değmeden yapılması dikkat çekiyor. Adliye yakınlarındaki arsada konuşlanan devasa fabrikada bir taraftan ekmek üretimi diğer yandan da satış büfelerinin üretim ve stoklaması yapılıyor. Konyalı vatandaşların artan hayat pahalılığı şartlarında kaliteli ekmeğe ekonomik bir şekilde ulaşabilmesi amacıyla 6 bin metrekarelik bir alanda şehrin tarihi simgelerinden “Fenni Fırın” adıyla yeni bir ekmek fabrikası kazandıran Konya Büyükşehir Belediyesi kısmi olarak üretime başlayan fabrikasından çıkan ekmekleri şehrin çeşitli noktalarında oluşturulan satış yerlerinde 5 TL’den halka sunuyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, açılışta yaptığı konuşmada, yarım kalmış bir hikayeyi tamamladıklarını söyledi. Fenni Fırın’ın tarihçesinden bahseden Başkan Altay, “Herkesin zihninde adres tarif ederken kullandığı bir simgeydi. 1927 yılında günün değişen şartlarında şehrin ekmek ihtiyacını karşılamak için Konya Belediyesi tarafından 300 metrekarelik alanda ekmek üretimi için kurulmuş tesis. 1985 yılında İstanbul Caddesi’nin genişletilmesi sırasında maalesef yıkılmış” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİN BİRÇOK NOKTASINDA EKMEK BÜFELERİ HİZMET VERİYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak halkın sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşması adına ekmek fabrikası projesini hayata geçirdiklerini isim olarak da ‘Fenni Fırın’ markasını kullanmayı tercih ettiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Böylece gençlerimizin zihinlerinde de bu markanın devam etmesini arzu ediyoruz. Şu an itibariyle fenni fırınımız 1.800 metrekare mevcut yapıya ilave ettiğimiz 3.600 metrekare yapıyla toplam 5.400 metrekarelik alanda hizmet veriyor. 72 milyon liraya mal oldu. Günlük 80 bin üretim kapasitesine sahibiz ama şu an itibariyle 48 bin ekmek üretiyoruz. Ekmeklerimiz şehrimizin belirlediğimiz bölgelerindeki büfelerde satışa sunuluyor. Şu an itibariyle 25 büfemiz var. 50 büfe için hazırlık yapıldı ama üretim kapasitesine göre bunu da değerlendirmiş olacağız. İnşallah hem üretim kapasitemizi artırmak hem de mevcut iyileştirmemizde oluşacak bir arıza durumunda vatandaşlarımızın ekmeğe ulaşımını kolaylaştırmak için yeni bir hattın daha siparişini verdik. İnşallah 2024’ün ilk 6 ayı içerisinde o da tamamlanmış olacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN MODERN TESİSLERİNDEN BİRİ OLDU”

“Gayemiz Konya’nın su, ulaşım ve ekmekte en ucuz şehir olması” diye konuşmasını sürdüren Başkan Altay, “Fenni Fırın da buna çok önemli bir katkı sağlayacak. Türkiye’nin en modern tesislerinden biri oldu. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum: Konyalı bir firmamız imalatını baştan sona gerçekleştirdi. Bu referansla Türkiye’nin başka şehirlerinde ekmek fırınları kurmak için çaba sarf ediyor. Yaptığımız işlerde Konya sanayisinin güçlenmesini de bir taraftan destekliyoruz. Bu konuda da öncü olmaya, önder olmaya gayret ediyoruz. Tüm amacımız kaliteli ve ekonomik ekmek üretimi ile hemşehrilerimizin bütçesine katkı sağlamak ve şehrimizdeki insanların ihtiyaçlarını, eksiklerini gidermek. Bunun için merkez belediye başkanlarımızla, ilçe başkanlarımızla, teşkilatlarımızla birlikte yoğun bir şekilde çaba sarf ediyoruz. Fenni Fırın’ın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç ile AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Asım Ceyhan’ın katıldığı programda tesisin açılışı dualarla yapıldı.

Daha sonra Başkan Altay, protokol ve basın mensupları Konya Büyükşehir Belediyesi Fenni Fırın Ekmek Fabrikası’nı gezerek incelemelerde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.