Dünya’nın en büyük 3. jeotermal sera alanı çalışmaları Konya’da devam ediyor
  • Konya Objektif
  • Genel
  • Dünya’nın en büyük 3. jeotermal sera alanı çalışmaları Konya’da devam ediyor
102 okunma

Dünya’nın en büyük 3. jeotermal sera alanı çalışmaları Konya’da devam ediyor

Dünya'nın en büyük 3. jeotermal sera alanı çalışmaları Konya'da devam ediyor

ABONE OL
Kasım 9, 2023 18:19
Dünya’nın en büyük 3. jeotermal sera alanı çalışmaları Konya’da devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya’da yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda dünyada 2 tane bulunan 3. ve en büyüğü olma özelliğine sahip tesis Konya’da yükseliyor…
Dünyanın ortası ve Nasreddin Hoca’nın diyarı Akşehir’de hem ülkeye, hem ilçeye katkıda bulunacak yeni jeotermal sera alanı için çalışmalar başlatıldı. Gözpınarı Mahallesi’nde bulunan jeotermal sera alanı ihalesi geçtiğimiz günlerde yapılmış ve ihaleyi alan firma tarafından proje çalışmaları başlatılmıştı. Bölge halkına ve özellikle Akşehir istihdamına katkıda bulunacak proje 432 bin m²lik alanda yapılacak. Jeotermal serada jeofizik çizimleri tamamlandı. 12 adet kuyu için ölçümler yapıldı ve kuyu çalışmaları 30 gün içerisinde başlatılacak. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, jeotermal seranın kurulacağı alanda incelemelerde bulundu, proje hakkında bilgi edindi.

Projenin ilk etabındaki 76 bin m²’lik alanın çalışmaları 2024 yılının Temmuz ayında bitirilmesi hedefleniyor. İlk etapta 80 kişiye istihdam sağlanacak ve sonrasında net üretim sahası 350 bin m² alana ulaşmasıyla istihdam sayısı 500 kişiye ulaşacak. Akşehir’i tarım şehri olma yolunda bir adım daha öteye taşıyacak.

SÜREKLİ ÜRETİM YAPACAK

Planlanan ihracat çalışmaları ile yurtdışına işlenmiş veya ham meyve ticareti yapılacak. Böylece ülkemizin Avrupa piyasasında söz sahibi olması sağlanacak. Ayrıca alternatif ürünler için Sera-Arge Merkeziyle iç piyasada kullanılmak üzere ürün araştırması yapılacak. Uluslararası piyasalarda ise ihtiyaç olan ürünlerin sürekli üretimi yapılarak, yüksek katma değeriyle ülkemize ihracat konusunda hız kazandırılacak olan bu proje şehrimize hayırlı olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.