Atatürk’ün emriyle kurulan, Yozgat’da bulunan Beyazıtoğlu Çiftliği, kaderine terk edildi.
129 okunma

Atatürk’ün emriyle kurulan, Yozgat’da bulunan Beyazıtoğlu Çiftliği, kaderine terk edildi.

Atatürk'ün emriyle kurulan, Yozgat'da bulunan Beyazıtoğlu Çiftliği, kaderine terk edildi.

ABONE OL
Ağustos 6, 2023 12:04
Atatürk’ün emriyle kurulan, Yozgat’da bulunan Beyazıtoğlu Çiftliği, kaderine terk edildi.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 1925-1952 yılları arasında kurulan, Türk tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine yönelik tesislerden birisi olan Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki Beyazıtoğlu Çiftliği’ne ait tarihi binalar, kaderine terk edildi.

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde, 1942 yılında hayvancılık sektörüne katkı sağlaması amacıyla kurulan ancak 2012 yılında kapısına kilit vurulan Beyazıtoğlu Çiftliği’ne ait binalar, Kültür bakanlığı tarafından tescil edilerek koruma altına alındı.Çiftlik arazisinin 2 bin 770 dönümlük bölümü Yozgat Bozok Üniversitesi’ne tahsis edildi. Üniversite tarafından tarımsal araştırma alanı olarak belirlenerek tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik çalışmalar başlatıldı. Çiftliğin yeniden eski günlerine döndürebilmesi için çalışmalar sürüyor.

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde, 1942 yılında hayvancılık sektörüne katkı sağlaması amacıyla kurulan ancak 2012 yılında kapısına kilit vurulan Beyazıtoğlu Çiftliği’ne ait binalar, Kültür bakanlığı tarafından tescil edilerek koruma altına alındı. Çiftlik arazisinin 2 bin 770 dönümlük bölümü Yozgat Bozok Üniversitesi’ne tahsis edildi. Üniversite tarafından tarımsal araştırma alanı olarak belirlenerek tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik çalışmalar başlatıldı. Çiftliğin yeniden eski günlerine döndürebilmesi için çalışmalar sürüyor.

Tiftik keçisi yetiştirilmesi amacıyla 1940 yılında kurulup, 1942 yılından itibaren tiftik keçisi üretimi, 1965 yılından itibaren de Hayvancılık Araştırma Merkezi olarak kullanılan çiftlik arazisinde, tescilli binaların da bulunduğu 2 bin 746 dönümlük alanda ilk olarak kaz üretim tesisi kurularak, kaz yetiştiriciliği ve yumurta üretimine başlanıldı.

Üniversiteye bağlı Ziraat Fakültesi tarafından 2017 yılından itibaren Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak kullanılmaya başlanılan alanda kaz üretiminin yanında kanatlılarda gen araştırması, tahıl, baklagil, yem bitkileri gibi ürünlerin deneme ekimleri yapılıp, bölge için uygun tohumlar belirlenmeye çalışılıyor.

Tarım ve tarıma dayalı sanayi için tohumluk, damızlık ve ham madde üretmek, gen kaynaklarını korumak amacıyla Atatürk’ün talimatı ile yurdun farklı bölgelerinde kurulan çiftliklerden Yozgat’ta da bulunuyor.

Türkiye Tiftik Cemiyeti, 1930 yılında kuruldu. Ankara Lalahan’da tiftik keçisi yetiştiriciliği, tiftik üretimi ve yerli ırk çalışmaları yapılmaya başlandı. Dönemin Yozgat Milletvekili Süleyman Sırrı İçöz, uzun yıllar cemiyetin başkanlığını yürüttü. Üretimin büyümesi üzerine Yozgat’ın Yerköy bölgesinde mera ve çiftlik arayışına girildi.

Daha önce Ziraat Vekaleti’ne ait bir numune çiftliği olan Beyazıtoğlu Çiftliği 1940 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Tiftik Cemiyeti’ne tahsis edildi. 1942 yılında ise Yerköy Beyazıtoğlu Çiftliği tiftik keçisi üretimi ve ıslahı yapılan bir yer oldu.

1965 yılında Beyazıtoğlu Deneme Hayvanları Yetiştirme Çiftliği Müdürlüğü’ne sonraki yıllarda ise Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’ne dönüştürülen çiftlik 2000’li yıllarda kapısına kilit vurularak atıl hale geldi.

”Atatürk’ün emriyle kurulan, Yozgat’da bulunan Beyazıtoğlu Çiftliği, kaderine terk edildi.” Tankutalp Altunsoy haberidir…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.