1800 yıl öncesine ışık tutan sunak, Konya’da bulundu.
125 okunma

1800 yıl öncesine ışık tutan sunak, Konya’da bulundu.

1800 yıl öncesine ışık tutan sunak, Konya'da bulundu.

ABONE OL
Eylül 14, 2023 12:32
1800 yıl öncesine ışık tutan sunak, Konya’da bulundu.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. İlker Işık başkanlığında 2017’de yüzey araştırmalarına başlanan, özellikle İç Anadolu’da keşfedilmesi heyecan yaratan Savatra‘daki antik tiyatroda yürütülen kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı.

konya-savatra-antik-kentinde-bulunan-sunak-1800-yil-oncesine-isik-tutuyor.jpg

Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. İlker Işık, bu sezon mayıs ayından beri kazı çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

İlk etapta bütün ekiple Roma tiyatrosundaki kazı çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Işık, “Kazı çalışmaları kapsamında, basamaklar üzerine devrilmiş olan blokların kaldırılması sırasında bir sunak bulduk. Bu sunağın sağlam bir şekilde karşımıza çıkması bizi çok heyecanlandırdı ve sevindirdi.” dedi.

Işık, sunağın, bloklar altında kalması nedeniyle çok az tahrip olduğunu, herhangi bir kırılma veya parçalanma görülmediğini anlattı.

konya-savatra-antik-kentinde-bulunan-sunak-1800-yil-oncesine-isik-tutuyor-001.jpg

Sunaktaki Grekçe yazıtın tercümesi yapıldı

Sunakta, dört sıradan oluşan bir Grekçe yazıtla karşılaştıklarını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

“İşin uzmanı olan hocalarımıza danışarak, bu yazının tercümesini yaptırdık. Sunağın, bölgede yaşayan ‘Aurelia’ isimli bir teşkilat ya da hanedan tarafından, bu tiyatroya yapılan bir bağış olduğu tespit edildi. Bu bağlamda hem tiyatronun dönemini net bir şekilde yorumlama şansına sahip olduk hem de dönemin kültürel ve sosyolojik yapısı konusunda bilgi edindik. Sunağın ön yüzünde bir asker betimlemesi, bir tarafında sancak, diğer tarafında da bir zafer çelengi görüyoruz. Bu figürler de bu kişilerin muzaffer bir başarı elde ettiğini yansıtıyor. Burası zaten bir Roma askeri garnizon bölgesi olduğu için bu durumla örtüşüyor. Sunağın, hem yazı karakterleri hem de tiyatrodan elde edilen bulgularla örtüştüğü için 2’nci veya 3’üncü yüzyıla ait olduğunu tahmin ediyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.