Oyuncak oynamak yerine Yeşilçam oyuncularını çizen otizmli yetenek
91 okunma

Oyuncak oynamak yerine Yeşilçam oyuncularını çizen otizmli yetenek

Oyuncak oynamak yerine Yeşilçam oyuncularını çizen otizmli yetenek

ABONE OL
Aralık 20, 2022 08:48
Oyuncak oynamak yerine Yeşilçam oyuncularını çizen otizmli yetenek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya’da hayatını sürdüren otizmli Yunus Emre Aydın, oyuncak oynamak yerine kağıtlara çizdiği resimlerden ilham alarak başta Yeşilçam oyuncuları olmak üzere bir çok ismin resmini kağıda çiziyor.  Önündeki bütün engelleri aşarak resim yapan Yunus Emre’nin babası Mustafa Aydın, “Engellilerin, önünde bir engel olmadığını ispatlamasını istiyoruz” dedi. Konya’da 4 yaşındayken doktorlar tarafından otizm teşhisi konulan 15 yaşındaki Yunus Emre Aydın, küçüklüğünden beri ailesi tarafından verilen boş kağıtları karalarken, izlediği Yeşilçam karakterlerinden yola çıkarak onların resimlerini çizmeye merak sardı. Annesinin ve babasının da desteğiyle merakını ilerleten Yunus Emre Aydın, Yeşilçam ve çizgi film karakterlerini hiçbir eğitim almadan çizmeye başladı.

“Kendi kendine öğrendi”

İlkokul, ortaokul eğitimini başarıyla tamamlayan otizmli Yunus Emre, lise eğitimine devam ederken, kendi sergisini açarak sergide de okulunu temsil etti. “Resim çizme alışkanlığı da 6-7 yaşında, kendi kendine hiçbir eğitim almadan başladı.  Kendi kendine öğrendi, aldığı bir eğitim yoktu.”  Yeşilçam karakterlerinin fotoğraflarını internet üzerinden çıktısını alıp aynısını yapmaya, kendi kendine profesyonelleşmeye başladı. Yunus Emre’nin ileride kendi ayaklarının üstünde durmasını hedeflediklerini anlatan baba Aydın, şöyle devam etti: “Yunus Emre’nin bu serüveni bir kağıtla başladı. Biz bunu lise döneminde olmasa bile üniversitede tam olarak destek görmesini ve Yunus’un bu konudaki çalışmasını daha iyi bir yere taşıyacağına, daha başarılı olabileceğini eminiz. Diplomasını eline aldığında sergilerini açabilsin. Kendi ayakları üzerinde durabilsin, kimseye muhtaç olmadan, önünde bir engelin olmadığını ispatlamasını istiyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.