Bakan Fidan, AB Türkiyesiz gerçek aktör olamaz.
112 okunma

Bakan Fidan, AB Türkiyesiz gerçek aktör olamaz.

Bakan Fidan, AB Türkiyesiz gerçek aktör olamaz.

ABONE OL
Ağustos 7, 2023 14:00
Bakan Fidan, AB Türkiyesiz gerçek aktör olamaz.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye tam üyelikle canlandırılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, terör örgütlerine göz açtırmayacaklarını, Karadeniz’de sükunetin sağlanmasının öncelikleri olduğunu ve Yunanistan’dan samimiyet beklediklerini belirtti.

ışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “14. Büyükelçiler Konferansı”nın açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi’ndeki ” Türkiye’nin AB’de önünü açın, biz de İsveç’in önünü açalım” restiyle başlayan yeni sürece ilişkin dikkat çeken bir mesaj veren Bakan Fidan, “Türkiyesiz AB gerçek aktör olamaz. Sürecin tam üyelikle canlandırılması gerek” dedi.

Konuşmasında “Vizyonumuz Türkiye’yi sistem kurucu ülke haline getirmek’ vurgusunda bulunan Bakan Fidan’ın konuşmasından satır başları şöyle; “Türkiye yüzyılına adım atıyoruz. Vizyonumuz Türkiye yüzyılında Türkiye’yi sistem kurucu aktörler halinde getirmektir. Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, barış, güvenlik ve istikrar üreten, insanlığı kucaklayıcı bir sistemin kurulması için diğer ülkelerle birlikte çalışacağız.

Barışı ve güvenliği tesis etmek için tedbir ve girişimlerimizi yoğunlaştıracağız. Güvenlik, huzur ve istikrara en büyük tehdit terör örgütleridir. Tüm ilgili kurumlarımızla birlikte terör örgütlerine göz açtırmayacağız. Adı ister PKK olsun, ister FETÖ olsun terör örgütlerine ve arkalarındaki güçlere nefes aldırmayacağız.

Ukrayna savaşının sona erdirilmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Karadeniz’de sükunetin sağlanması temel önceliğimiz olacaktır. Karadeniz tahıl girişiminin yeniden canlandırılması için bütün taraflarla temaslarımızı sürdüreceğiz.

Ege ve Doğu Akdeniz’de çıkarlarımızı hassasiyetle korumaya devam edeceğiz. Yunanistan ile pozitif atmosferin devamı için uğraşacağız. Yunanistan’dan, Ege’de bizimle aynı samimiyeti bekliyoruz. Filistin’de mutlaka iki devletli olmalıdır. Bu vizyona zarar veren her türlü harekete karşı duracağız.

Türkiyesiz AB’nin küresel bir aktör olamayacağını buradan bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Sürecin tam üyelikle canlandırılması gerek

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.